پیش شرط های پیوستن ایران به WTO

به گزارش خبرگزاری اقتصاد ایران،"مسعود کرباسیان" رییس کل گمرک ایران در گفت و گو با اکونیوز افزود: ایران از سال 1370 برای پیوستن به سازمان تجارت جهانی، فعالیت خود را آغاز کرده است ولی آمادگی لازم برای رسیدن به این هدف را ندارد و باید 80هزارسند دیجیتال از طرف ایران تهیه شود تا پس از بررسی و ارسال آن از سوی سازمان تجارت جهانی، امکان پیوستن ایران به WTO فراهم شود.

وی با تاکید بر اینکه امروز حضور ایران در سازمان تجارت جهانی به عنوان یک ضرورت مطرح است، بیان کرد: با توجه به شرایط جهانی فقط پیوستن به WTO و عضو شدن به تنهایی کافی نیست، بلکه منطقه گرایی و تقویت توافقات هسته ای هم در اقتصاد کشور یک امر مهم و اساسی می باشد. توافقات منطقه ای به خصوص در حوزه گمرک و ترانزیت از اهمیت ویژه ا ی برخوردار است.

کرباسیان با اعلام اینکه آمار ترانزیت خارجی کالا سالانه 12 میلیون تن است گفت: اهمیت این موضوع به دلیل تعرفه مناسب و رفتار غیر تبعیض آمیز، در بخش ترانزیت کشور است.
وی افزود: ایران دچار یک رقابت نابرابر با سایر کشورهایی شده است که در حال حاضر عضو این سازمان هستند وچون ایران باید برای صادرات کالاهای خود هزینه بیشتری صرف کند، توانایی رقابت با آنها را ندارد.

رییس کل گمرک در ادامه شرایط لازم برای پیوستن ایران به سازمان تجارت جهانی را شفاف سازی تجارت، آمادگی بسترها و توانمندی های لازم و تثبیت مقررات دانست و افزود:علاوه بر پیوستن به این سازمان، باید در برای تقویت جایگاه کشور در توافقات منطق ای نیز آماده باشیم، به خصوص با توجه به فضای جدیدی که در کشور ایجاد شده ، عضویت ایران در سازمان تجارت جهانی اهمیت فوق العاده ای برای جایگاه و موقعیت ایران دارد. در حوزه گمرک، قانون ترانزیت یکی از اصلی ترین و مهم ترین قوانین در سازمان تجارت جهانی می باشد که با قانونی که در مجلس مصوب شده است در بخش ترانزیت ایران جزو پیشرو ترین کشورهاست. در ارتباط با بحث ارزش معاملاتی گمرک هم در قانون، هم در آیین نامه و هم در اصلاحیه به این موضوع توجه شده و مقرر شده در سال جاری ارزش معاملاتی را به عنوان یک ملاک و معیار قابل بررسی در بانک اطلاعاتی قرار دهیم .

تاریخ:1/5/94

Top